Krbové vložky

Hlavní rozdíl mezi otevřeným krbem a krbem s krbovou vložkou.

Otevřené ohniště má malou účinnost cca 20% vytápění. Veškeré teplo jde rovnou do komína. U krbu s krbovou vložkou je tepelná účinnost od 60% a výš.

Jaká úskalí může mít první zatopení?

Barva použitá na povrchovou úpravu se při prvním zatopení vypaluje. Důležité je po zatopení postupně dosáhnout plného výkonu krbové vložky a takto topit několik hodin. Během této doby místnost intenzivně větrejte a nedotýkejte se krbové vložky, barva by se mohla poškodit. Při špatných tahových nebo povětrnostních podmínkách, je nutno věnovat uvádění do provozu zvýšenou pozornost.
Regulátor přívodu vzduchu a komínovou klapku otevřete. Na rošt založte oheň z papíru a drobných třísek ze suchého měkkého dřeva. Palivo zapalte a ihned uzavřete dveře krbové vložky. K podpalování se nesmí používat tekuté hořlaviny (benzín apod.). Maximální množství dřeva, které může být použito, jsou 3 až 4 polínka o délce 30 až 35 cm a obvodu 30 až 40 cm. Ohniště při topení musí být vždy uzavřeno.

Jak zajistím občasnou kontrolu zastavěné krbové vložky a kouřovodu?

ČSN 73 4230 Odst. 7.2.5.

... do prostoru teplovzdušné komory určené pro předávání tepla musí být zajištěn přístup pro kontrolu a čištění povrch kouřovodu a krbové vložky a pro čištění jeho vnitřního prostoru. Velikost vstupního otvoru by mela být nejméně 230 mm x 230 mm, doporučuje se velikost 460 mm x 230 mm. Do prostoru s uzavřenou teplovzdušnou komorou musí být zřízen otvor pro kontrolu kouřovodu.

Jaká je vzdálenost od stropu horních větracích mřížek vzdušníku krbu od stropu?

ČSN 73 4230 Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm Odst. 7.2.4.

... horní hrana výdechových otvorů musí být nejméně 450 mm pod podhledem stropu. ( dle požadavku ČSN 734230 - Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm, musí v horní části vzdušníku krbové obestavby být ne zcela uzavíratelný otvor – mřížka ve vzdálenosti nejméně 450 mm od podhledu stropu ).

Pro lepší proudění vzduchu v místnosti a rychlejší vytopení místnosti s krbem doporučujeme vzdálenost 600 až 800 od stropu. U dřevěných stropů je vzdálenost větší jak 600 mm nutností.

Do jaké vzdálenosti před krbem mám udělat nehořlavou podlahu?

Podlaha v místě krbu a do vzdálenosti nejméně 800mm před ohništěm a 400mm do boku ohniště musí být z nehořlavého materiálu podle ČSN 061008 (1997).

Využijte státních dotací na pořízení


Nová zelená úsporám

Dotace Státního fondu životního prostředí

V rámci programu Nová zelená úsporám nabízíme instalaci:

 • Solárních systémů
 • Krbových kamen na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliv
 • Uzavřených krbových vložek s teplovodním výměníkem
 • Krbových kamen nebo vložek na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva
 • Kotlů na biomasu s ruční dodávkou paliva
 • Kotlů na biomasu se samočinnou dodávkou paliva
Nová zelená úsporám

 • FAQ
 • +420 725 881 098
  +420 777 235 662
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Copyright © 2020 Krby kamna Kalous. Všechna práva vyhrazena.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.