OTÁZKY A ODPOVĚDI NA

Časté dotazy

Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi krbovou vložkou teplovzdušnou a teplovodní?

Krbová vložka teplovzdušná

vytápí prostor sáláním tepla do prostoru, popřípadě rozvody vzduchu do ostatních místností.

Krbová vložka teplovodní

je vybavena teplovodním výměníkem, který je napojen na teplovodní otopnou soustavu. Teplo z hoření dřeva se přes teplosměnnou plochu předává do vody, která proudí skrz výměník. I teplovodní krbová vložka vytápí prostor sáláním.

Co je CPV / EPV ?

CPV – centrální přívod vzduchu, nebo jinak nazývaný EPV – externí přívod vzduchu.

Přívod vzduchu je vhodný u nízkoenergetických budov. Pokud je budova zateplena, nedochází k přirozené cirkulaci vzduchu. Pokud u takovéto budovy není přívod vzduchu pro spalování přiveden z exteriéru, je nutno zabezpečit přívod kyslíku do místnosti častějším větráním.  Pokud jsou kamna vybavena přívodem externího vzduchu pro spalování, výrobce doporučuje jeho využití.
Délka tohoto přívodu by neměla přesáhnout 5 metrů, přičemž v případě každého kolena se tato délka zkracuje o 1 metr. Průměr potrubí pro přívod externího vzduchu se odvíjí od výkonu krbových kamen. Vzduch může být přiveden zvenčí přes zeď, nebo podlahou, případně ze sklepa.

Jaký je potřeba komín?

Komín je základním prvkem dobře fungujících krbových kamen nebo krbové vložky. Je nezbytné zajistit správný tah. Již na počátku projektu je dobré mít představu o technických parametrech krbových kamen nebo krbové vložky. Díky tomu může kominík navrhnout optimální komín a tím se vyhnete do budoucna dalším nákladům. Pokud již máte stávající komín, doporučujeme nejprve komín prohlédnout kominíkem, který zjistí, zdali je vhodně dimenzovaný, jestli bude mít dostatečný průměr a tah.

Kdy Je potřeba použít podstavný materiál?

Pokud kamna nebudou umístěna na 100% nehořlavou podlahu (dlažba, beton,..) je nutné kamna umístit na podkladové sklo, plech nebo jinou dekorační podložku z nehořlavého materiálu. Pokud jsou kamna umístěna na dlažbě, ale podlaha je nerovná, je dobré kamna umístit na podkladové sklo či plech aby kamna byla stabilní.

Co jsou akumulační kamna?

Akumulační kamna jsou kamna vybavená akumulačními prvky (tvárnicemi, deskami, prstenci). Tyto prvky během topení akumulují přebytečné teplo, které by jinak odešlo komínem a toto teplo následně uvolňují po skončení topení.

Jaké dřevo je vhodné a jaké naopak není?

Vhodné dřevo je obecně dřevo z tvrdších, listnatých dřevin. Ideálně buk, habr, jasan nebo dub. Ovocné stromy také poskytují kvalitní výhřevnost.

Nevhodné dřevo je měkké, jako smrk, borovice, jedle, lípa nebo modřín. Rozhodně se nedoporučuje topit dřevotřískou nebo dřevem, které je chemicky upravené. Takové dřevo způsobí znečištění topeniště a komínu, v horším případě můžete svůj spotřebič zničit.

Jak správně zatopit?

Při prvním uvedení krbových kamen či vložek do provozu se řiďte pokyny a zásadami dle návodu k instalaci a obsluze. Při prvním zatápění dochází k vytvrzení/vypalování barvy doprovázené dočasným zápachem, který posléze zcela zmizí.

Pro zatopení budete potřebovat podpalovač nebo papír, suché třísky a dřevo naštípané na menší a větší kusy. Před zatopením zcela otevřete přívod primárního a sekundárního vzduchu. Do komory vložte větší kusy dřeva, poté menší kusy dřeva, podpalovač nebo papír a na závěr třísky.  Zapalte papír nebo podpalovač. Tímto způsobem zatápění dosáhnete optimálního rozehřátí systému, snížení kouřivosti, úspory paliva a čistoty skla.

Základem správného topení je používat výhradně suché dřevo. Přikládat dřevo je třeba až ve chvíli, kdy jsou v kamnech či vložce pouze žhavé uhlíky, nikoliv plamen. Otevřete na plno přívodní vzduch. Dvířka nechejte několik vteřin mírně pootevřena a teprve poté je otevřete zcela. Na žhavou vrstvu přiložte 2 až 3 polena a dvířka zavřete. 

Primární vzduch dále přivádějte tak, aby bylo dosaženo optimálního spalování a dřevo hořelo čistým plamenem bez zbytečného kouření. Sekundární vzduch nechejte otevřený po celou dobu topení a dle Vaší potřeby jeho množstvím regulujte intenzitu hoření. Sekundární vzduch paralelně funguje jako oplach skla. 

Pokud jste nenašli odpověď na Vaši otázku, tak nám napište či zavolejte.
Rádi Vaše dotazy zodpovíme...

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Copyright © 2023 Krby kamna Kalous. Všechna práva vyhrazena.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.